Osoby starsze, w wieku emerytalnym, bardzo rzadko decydują się na aktywności sportowe takie jak fitness, trening siłowy czy aerobik. Zupełnie niesłusznie – trening siłowy w wieku senioralnym niesie za sobą wiele zalet, takich jak poprawa koordynacji, siły, wzmocnienie kości, czy nawiązanie nowych relacji.
Dlaczego warto trenować siłowo w wieku emerytalnym?
Aby zwalczyć naturalny spadek masy mięśniowej, który pojawia się wraz z wiekiem, ważne jest utrzymanie rutyny treningu siłowego. Regularny trening siłowy ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zwiększona masa mięśniowa, lepsza równowaga i koordynacja, niższe ciśnienie krwi i zmniejszone ryzyko osteoporozy. Ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ podnoszenie ciężarów to świetny sposób na złagodzenie stresu.
Jak podtrzymać kondycję w wieku emerytalnym?
Sposobem na podtrzymanie kondycji i sprawności w wieku senioralnym jest trening cardio. Ćwiczenia cardio są korzystne dla poprawy zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka wielu poważnych schorzeń. Wiele osób uważa, że energiczne czynności, takie jak bieganie lub pływanie, to jedyny sposób na uzyskanie tych korzyści zdrowotnych. Jednak możesz również poprawić swoje zdrowie, wykonując czynności o niskiej intensywności, takie jak chodzenie.
Jakie są korzyści z chodzenia dla seniora?
Chodzenie to łatwy sposób na aktywność. To mniejsze obciążenie dla stawów niż inne czynności, takie jak bieganie, i można je wykonywać we własnym tempie. Chodzenie może poprawić Twoje zdrowie, na przykład obniżyć ciśnienie krwi i poprawić nastrój, a w okresach dobrej pogody może pomóc uzupełnić zapasy witaminy D w organizmie.
Więcej informacji o korzyściach z treningu w wieku emerytalnym znajdziesz na stronie projekt-fit.pl