Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy, a to oznacza, że nadszedł czas, aby przygotować się na uderzenie w stoki! Ale jakie są najlepsze zimowe aktywności? Jazda na nartach czy na snowboardzie? Jeśli jesteś niezdecydowany, czytaj dalej, aby poznać historię i podstawy snowboardu, a także zalety snowboardu w porównaniu z narciarstwem.

krótka Historia snowboardu

Snowboard ma krótszą historię niż narciarstwo, ale jest nie mniej ekscytujący. Snowboarding został po raz pierwszy opracowany na początku lat 60. jako sposób dla surferów, aby cieszyć się zimowymi falami. Jednak dopiero pod koniec lat 70. i na początku lat 80. snowboard stał się popularny. W 1985 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w snowboardzie, a w 1998 roku snowboard został dodany jako oficjalny sport olimpijski, a zawody w snowboardingu stały się stałym punktem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Obecnie snowboard jest jedną z najbardziej popularnych zimowych aktywności. Jest to świetny sposób na podziwianie zimowej scenerii, wykonując przy okazji całkiem solidny trening

Podstawowe informacje o snowboardzie

Snowboard jest podobny do deski surfingowej, z tym że jeździ się na śniegu, a nie na wodzie. Aby jeździć na snowboardzie, przypina się stopy do deski i zjeżdża po stoku. Możesz zjeżdżać po stoku w linii prostej (czego w sumie nie polecamy ;)) lub wykonywać różnego rodzaju triki lub bawić się jazdą na krawędziach.

Jedną z najlepszych rzeczy w snowboardzie jest to, że jest o wiele łatwiejszy do nauczenia niż jazda na nartach. Jazda na nartach wymaga dużej koordynacji i równowagi, podczas gdy snowboard jest o wiele prostszy, przynajmniej jeśli za ambicje stawiamy sobie naukę jeżdżenia „dobrze”. Jasne, na snowboardzie pierwsze kroki są trochę trudniejsze niż na nartach, ale po kilku dniach spędzonych na desce pod okiem instruktora będziesz już naprawdę wymiatać, podczas gdy opanowanie nart w dobrym stopniu wymaga lat praktyki.

zalety snowboardu

Kolejną zaletą snowboardu w porównaniu z narciarstwem zjazdowym jest to, że jest o wiele bardziej wszechstronny. Podczas jazdy na nartach zjazdowych ograniczasz się do jazdy po przygotowanych stokach, a wybranie się „poza trasę” wymaga zakupu totalnie innego sprzętu, który z kolei na przygotowanym stoku się zupełnie nie sprawdza. Natomiast na snowboardzie możesz przypiąć deskę, na której przed chwilą skakałeś hopki czy wycinałeś carwingiem zakręty, i ruszyć w teren. Oznacza to, że możesz odkrywać backcountry i znaleźć swoją własną ścieżkę w dół bez konieczności kupowania dodatkowego zestawu snowboardowego.

Jeśli więc szukasz zimowej aktywności, która jest łatwa do nauczenia, zabawna i wszechstronna, snowboard jest idealnym wyborem!

Przed zakupem sprzętu snowboardowego warto skorzystać z porad doświadczonych sprzedawców lub instruktorów snowboardu. Przykładem miejsca, w którym warto zaczerpnąć wiedzy i kupić czy to deskę snowboardową czy wiązania jest sklep snowboardowy Snow4Life.