Trening w podwieszeniu, spopularyzowany przez pojawienie się na rynku pasów treningowych TRX to unikalny trening, który wykorzystuje masę własnego ciała i grawitację do stworzenia oporu. System podwieszania TRX został wynaleziony przez byłego żołnierza U.S. Navy Seal, Randy’ego Hetricka, a obecnie jest używany przez sportowców, personel wojskowy i entuzjastów fitness na całym świecie.

wszechstronny trening w podwieszeniu

Trening z TRX można wykonać praktycznie wszędzie, co czyni go wygodną opcją treningową dla zapracowanych osób. Wszystko czego potrzebujesz to system TRX i solidny punkt zaczepienia. System TRX oferuje ćwiczącym wszechstronny trening, który można dostosować do własnego poziomu sprawności. Poprzez dostosowanie pozycji ciała – odsunięcie lub przybliżenie do punktu zaczepienia TRX’ów – możesz sprawić, że ćwiczenia będą łatwiejsze lub bardziej wymagające. Trening w podwieszeniu to doskonały sposób na budowanie siły, wytrzymałości i równowagi. Jest to również świetny trening na ujędrnienie mięśni.

pasy trx
Oryginalne pasy TRX. System możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie

Zalety treningu z TRX

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zalet treningu w podwieszeniu. Oczywiście lista nie jest kompletna – gdybyśmy chcieli wymieniać wszystkie z zalet, prawdopodobnie zabrakłoby nam przestrzeni na dysku.

Jest łatwo dostępny

Trening w podwieszeniu nie wymaga drogiego sprzętu – oryginalny TRX kosztuje mniej niż 600 złotych, a przyzwoitej jakości kopie możemy dostać za 1/5 tej kwoty (np. tutaj), a dodatkowo możemy sprzęt zabrać ze sobą w każde miejsce – tak na wakacje, do pracy jak i po prostu na spacer w parku.

Buduje siłę

Trening TRX to świetny sposób na budowanie siły. Ćwiczenia są zaprojektowane tak, aby trenować mięśnie przeciwdziałając działaniu grawitacji i własnej masie ciała. Dzięki temu są one bardzo skuteczne w budowaniu siły.

Zwiększa wytrzymałość

Trening TRX może również pomóc w zwiększeniu wytrzymałości. Ćwiczenia są ciągłe i mogą być dość wymagające, co może pomóc w poprawie sprawności sercowo-naczyniowej.

Poprawia równowagę

Trening w podwieszeniu może pomóc poprawić swoją równowagę. Ćwiczenia wymagają użycia mięśni stabilizatorów, co może pomóc w poprawieniu równowagi i koordynacji. To z kolei pomaga tak w życiu codziennym – zabezpieczając nas przed upadkami – jak i podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.

Tonizuje mięśnie

Trening z wykorzystaniem systemu TRX to także świetny sposób na tonowanie mięśni. Ćwiczenia obejmują wszystkie główne grupy mięśni, co może pomóc w uzyskaniu bardziej stonowanej i zdefiniowanej sylwetki.

Spala kalorie

Trening TRX może być również doskonałym sposobem na spalanie kalorii. Ćwiczenia są wysokiej intensywności i może naprawdę solidnie podkręcić tętno w trakcie wysiłku. Możemy też wykorzystać trening w podwieszeniu do wykonywania treningu interwałowego – tak popularnej Tabaty, jak i bardziej wymyślnych metod pracy

Podsumowując

Trening TRX jest świetnym treningiem dla osób o różnym poziomie sprawności fizycznej. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś doświadczonym sportowcem, trening TRX może zapewnić wymagający i skuteczny trening.