Chcesz rozbudować swoje bicepsy i sprawić, by były jak najsilniejsze? Świetnie! W tym artykule przedstawię najlepsze ćwiczenia na biceps i pokażę, jak je wykonywać. Jeśli dopiero zaczynasz budować swoje ramiona, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule opowiemy o tym, jak zacząć budować bicepsy.

Anatomia bicepsa

Biceps, jak sama nazwa wskazuje, jest mięśniem dwugłowym. Wyróżniamy głowę długą oraz głowę krótką bicepsa. Jest mięśniem działającym na dwa stawy: łokciowy i staw ramienny, gdzie pełni funkcję zginacza. Większość pracy wykonuje głowa krótka – funkcja głowy długiej jest niewielka, i sprowadza się do odwiedzenia i obracania ramienia do zewnątrz.

Najlepsze ćwiczenia na bicepsy

Naszym zdaniem najlepsze ćwiczenia na bicepsy to:

  • podciąganie podchwytem
  • uginanie sztangą na biceps – idealnie sztangą łamaną
  • uginanie hantelkami na biceps
  • ćwiczenie TRX Bicep Curl, czyli uginanie na biceps z wykorzystaniem taśm TRX
  • wiosłowanie w opadzie tułowia podchwytem

Podsumowując, biceps to niewielka grupa mięśniowa, która jest bardzo ważna w budowaniu ogólnej siły górnej części ciała. Łatwo ulegają kontuzjom, jeśli nie przeprowadzisz odpowiedniej rozgrzewki lub nie będziesz ćwiczył przed rozpoczęciem treningu innych głównych grup mięśniowych. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy podczas wykonywania tych ruchów, aby się nie nadwyrężyć!