Niezależnie od tego czy trenujemy do startu w maratonie, lubimy biegi uliczne czy biegamy czysto dla przyjemności, szybkość biegu jest jedną z cech, którą najczęściej chcemy poprawić. Na szczęście praca nad szybkością biegu nie musi okazać się męcząca i długotrwała, a efekty – przy odrobinie szczęścia – zobaczysz bardzo szybko. Poniższy wpis ma pomóc Ci poprawić szybkość biegu, i dać Ci więcej satysfakcji ze swoich treningów biegowych.

Zadbaj o technikę biegu

Bezmyślne przebieganie dziesiątek kilometrów tygodniowo niewiele zmieni w osiąganych czasach, jeśli nie zadbasz o fundamenty. Fundamentem dla szybkiego biegania jest technika, której brakuje wielu początkującym biegaczom. Pracę nad techniką biegu najlepiej prowadzić pod okiem wykwalifikowanego trenera biegowego, który pomoże nam utrwalić prawidłowy wzorzec ruchu. Niekoniecznie musi być przy tym to biegacz – technika biegowa jest jednym z kluczowych elementów każdego kursu trenera przygotowania motorycznego.

Pamiętaj o treningu siłowym

Trening siłowy może pomóc ci stać się silniejszym biegaczem poprzez budowanie i wzmacnianie kluczowych grup mięśni. Dla biegaczy priorytetem jest silny core, czyli mięsnie korpusu, a także mięśnie otaczające staw biodrowy oraz nóg. Trening tych partii pomoże zapobiec kontuzjom i poprawi formę biegową, co jest ważne dla szybszego biegania.

Trening siłowy może pomóc uzyskać lepsze czasy biegowe

Ćwiczenia plyometryczne mogą również pomóc w budowaniu siły, ponieważ łączą rozciąganie i kurczenie mięśni w szybkich seriach. Przykłady ćwiczeń plyometrycznych obejmują wysoki jednonóż i obunóż, przeskoki między nogami oraz inne ruchy eksplozywne.

Nie bój się wychodzić ze swojej strefy komfortu

Kolejnym krokiem do poprawy szybkości biegu jest budowanie wytrzymałości mięśniowej. Budowanie wytrzymałości mięśniowej pomoże Ci zajść dalej i szybciej. Można to osiągnąć poprzez trening interwałowy i bieganie tempowe. Trening interwałowy obejmuje naprzemienne sprinty o wysokiej intensywności i jogging lub regenerację o niskiej intensywności. Bieg tempowy polega na biegu przez określony czas w nieco szybszym tempie niż zwykłe tempo biegu. Wykonywanie tego typu treningów pomoże ukształtować twoje ciało i zwiększyć prędkość.