Hipertrofia mięśni to naukowy termin określający wzrost masy i objętości mięśni. Kiedy podnosimy ciężary, tworzymy małe uszkodzenia w naszych włóknach mięśniowych. Aby naprawić te rozdarcia i urosnąć w siłę, nasze ciało musi się przystosować poprzez zwiększenie rozmiaru i liczby włókien mięśniowych. Proces ten znany jest jako hipertrofia mięśni.

Rodzaje hipertrofii

Istnieją dwa rodzaje hipertrofii mięśniowej: miofibrylarna i sarkoplazmatyczna. Hipertrofia miofibrylarna to ten rodzaj wzrostu mięśni, który powoduje zwiększenie rozmiaru i liczby włókien mięśniowych. Z kolei hipertrofia sarkoplazmatyczna to typ wzrostu mięśni, który powoduje zwiększenie rozmiaru sarkoplazmy, płynu otaczającego komórki mięśniowe.

Jak zmaksymalizować przyrost mięśni?

Jeśli już wiemy, jakie mamy rodzaje hipertrofii, musimy sobie zadać ważne pytanie: jak zmaksymalizować przyrost masy mięśniowej podczas treningu?

Aby stymulować hipertrofię miofibrylarną, musimy podnosić duże ciężary na niskich powtórzeniach (1-5 powtórzeń). Ten rodzaj treningu aktywuje nasze włókna mięśniowe szybko kurczliwe (fast-twitch), które są włóknami odpowiedzialnymi za ruchy eksplozywne oraz te, w których pracujemy pod dużym obciążeniem.

Z kolei, aby pobudzić hipertrofię sarkoplazmatyczną, musimy podnosić umiarkowane ciężary w umiarkowanych powtórzeniach (8-12 powtórzeń). Ten rodzaj treningu aktywuje nasze wolno kurczliwe włókna mięśniowe, które są odpowiedzialne za wytrzymałość.

Oba rodzaje hipertrofii mięśniowej są ważne z różnych powodów. Hipertrofia miofibrylarna pomoże Ci rozwinąć siłę i moc, natomiast hipertrofia sarkoplazmatyczna pomoże Ci rozwinąć wytrzymałość. Najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie przyrostów mięśni jest włączenie obu typów treningu do swojej rutyny treningowej.