Kettlebell Swing to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń z odważnikami kulowymi, a osoby „machające” kettlami spotkamy na wielu siłowniach. Popularność tego ćwiczenia nie wzięła się znikąd – swingi oferują szeroki zakres korzyści, co czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy chcą poprawić swoją ogólną kondycję. Wykonywane poprawnie, te wybuchowe ruchy mogą pomóc zwiększyć siłę mięśni dwugłowych i pośladków, poprawić eksplozywność, a także zapewnić doskonały trening wytrzymałościowy. Same odważniki kettlebells są świetnym narzędziem do budowania siły całego ciała, mobilności, a nawet wytrzymałości, o czym możesz przekonać się czytając nasz artykuł o korzyściach treningu z kettlebells.

Jakie mięsnie pracują w trakcie wymachów kettlebell?

Swingi kettlebell to świetne ćwiczenie całego ciała, które angażuje pośladki, ścięgna podkolanowe, mięśnie pośladków, rdzeń, ramiona i plecy. Ten ruch to świetny sposób na budowę siły mięśni nóg, ale także pomaga w sposób nieobciążający wzmocnić mięśnie naramienne, m. czworoboczny oraz wzmocnić siłę chwytu. Ze względu na charakterystykę ruchu, Swing z kettlebell działa głównie na mięśnie tylnego łańcucha anatomicznego.

Jak wykonać kettlebell Swing?

Wykonanie prawidłowego zamachu z kettlebell wymaga umiejętności i praktyki. Rozpocznij od stania ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, z kettlebell umieszczonym około pół metra przed sobą na ziemi. Chwyć uchwyt odważnika i wykonaj głęboki wdech przed rozpoczęciem ruchu. Z lekkim ugięciem w kolanach i płaskimi plecami, odchyl się w biodrach, aby przyjąć sztywną, wyprostowaną pozycję. Mocno wypchnij kettlebell do przodu, używając bioder i pośladków, jednocześnie prostując kolana. Ważne jest to, żeby ruch faktycznie był generowany z biodra – nie chcemy zbyt dużo elementu przysiadu w wymachach kettlem.

Technika swingu z kettlebell świetnie opisana przez instruktora z Wschodniej Siły

Ćwicz wyprostowaną postawę w fazie wyprostu i mocno napinaj pośladki, zachowując kontrolę nad ciężarem podczas całego ruchu. Dzięki praktyce to ćwiczenie może być świetnym sposobem na budowanie siły i stabilności.