Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne i kondycję, powinniśmy ćwiczyć całe ciało. Ćwiczysz kardio dla zdrowia serca? To świetnie! Nie zapominaj jednak o treningu siłowym, który również wspomaga rozwój mięśni. Poniżej znajdziesz dziesięć powodów, dla których nie powinieneś zaniedbywać tego ważnego elementu treningu. Najpierw zastanówmy się jednak…
… Dlaczego ignorujemy trening siłowy?
Być może widziałeś na siłowni ludzi podnoszących ciężary lub robiących pompki, ale łatwo jest nam ignorować trening siłowy, nawet jeśli wiemy, że jest dla nas dobry. Pierwszy problem polega na tym, że wielu z nas nie myśli o treningu siłowym jako o ważnej części naszej rutyny fitness. Uważamy, że ćwiczenia cardio (bieganie, jazda na rowerze) i odchudzanie (dieta) są ważniejsze niż trening siłowy. W rezultacie często nie mamy wystarczająco dużo czasu w naszym planie zajęć, aby wygospodarować go na trening siłowy.
Innym problemem jest to, że większość ludzi postrzega podnoszenie ciężarów jako nieprzyjemną pracę – coś, co muszą robić, ponieważ chcą osiągnąć wyniki, ale nie coś, co samo w sobie sprawia im przyjemność.
Co daje nam trening siłowy?
Poniżej wymienimy kilka ważnych powodów, dla których warto ćwiczyć siłowo. Dzięki nim, mamy nadzieję, będziesz bardziej chętny/chętna trenować siłowo!
Więcej mięśni pomaga spalić więcej tłuszczu.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że budowanie mięśni nie tylko poprawia wygląd, ale także wpływa na zdrowie. Mięśnie są tkanką aktywną, co oznacza, że do ich utrzymania potrzebna jest energia. Im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii spala twoje ciało w stanie spoczynku – nawet jeśli nic nie robisz! Efekt ten nazywany jest „nadmiarowym powysiłkowym zużyciem tlenu” lub EPOC. Krótko mówiąc, mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, ponieważ są tak aktywne metabolicznie.
Mięśnie odgrywają również ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi i wrażliwości na insulinę – co oznacza, że mniejsza ilość tłuszczu oznacza mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych.
Trening siłowy buduje masę kostną.
Trening siłowy buduje masę kostną, co jest ważne w zapobieganiu osteoporozie. Trening siłowy może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co może poprawić nastrój i jakość snu. Trening siłowy daje więcej energii na inne zajęcia, takie jak zabawa z dziećmi lub ulubione hobby.
Trening siłowy buduje silne więzadła i ścięgna.
Więzadła i ścięgna to twarde pasma tkanki łącznej, które utrzymują nasze stawy razem. Są one ważne dla stabilności, zwłaszcza w przypadku kolan i kostek. Trening siłowy buduje silne więzadła i ścięgna, ponieważ zwiększa napięcie, jakie można wytworzyć za pomocą mięśni. To zwiększone napięcie pomaga wzmocnić te struktury, dzięki czemu z czasem stają się one mocniejsze.
Ćwiczenia, które wzmacniają więzadła i ścięgna to m.in: przysiady, które wzmacniają mięśnie czworogłowe uda (duże mięśnie z przodu obu ud), co pomaga stabilizować stawy kolanowe. Wzmacniają też więzadła i ścięgna utrzymujące kolano na swoim miejscu!
Trening siłowy może pomóc w zdrowym starzeniu się.
Jeśli zależy Ci na tym, by starzeć się w dobrym zdrowiu, trening siłowy jest dla Ciebie. Trening siłowy może pomóc uniknąć upadków poprzez wzmocnienie mięśni i kości. Pomaga także zminimalizować ryzyko osteoporozy – powszechnej choroby kości, która pojawia się, gdy osoby starsze tracą masę kostną szybciej, niż ich organizm jest w stanie ją zastąpić [źródło]
Jest wiele powodów, dla których warto dodać do swoich treningów ćwiczenia siłowe!
Trening siłowy jest ważną częścią każdego programu treningowego. Buduje on mięśnie, co z kolei pomaga spalić więcej kalorii i schudnąć. Trening siłowy może także poprawić nastrój i jakość snu, zmniejszyć ryzyko kontuzji, poprawić postawę i ułatwić wykonywanie codziennych czynności, takich jak noszenie zakupów spożywczych czy podnoszenie ciężkiego bagażu.
Trening siłowy może na początku onieśmielać, ale jest wart wysiłku. Jeśli chcesz spróbować (lub chcesz kontynuować), możesz zacząć na kilka sposobów:
- Zapisać się na zajęcia na siłowni przeznaczone specjalnie do treningu siłowego.
- praca z trenerem osobistym, który specjalizuje się w tym zakresie.
Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie interesująca, nie martw się! W internecie można znaleźć wiele darmowych materiałów, które pomogą przeprowadzić Cię przez pierwsze kilka tygodni lub miesięcy tej podróży.
Tekst napisany na podstawie artykułu „Trening Siłowy w pigułce” opublikowanego na portalu Fitnessowy.NET